Vatikán povzbudil slobodné matky, aby pristupovali k sviatostiam

17.12.2023

Vatikán 15. decembra (VaticanNews) V odpovedi na otázku biskupa z Dominikánskej republiky, ktorý poukázal na to, že niektoré slobodné matky sa zdržiavajú prijímania sviatostí zo strachu pred rigorizmom duchovenstva, prefekt Dikastéria pre náuku viery spolu s pápežom Františkom pripomína, že ženám v takejto situácii, ktoré majú problémy už tým, že si zvolili prijať život, treba pomôcť pri prístupe k spásnej sile sviatostí.

Slobodným matkám, ktoré sa rozhodli ponechať si svoje nemanželské deti, nemožno brániť v prístupe k sviatostiam, ale ich treba podporovať. Uviedlo to Dikastérium pre náuku viery v odpovedi na otázku Mons. Ramóna Alfreda de la Cruz Baldera, biskupa San Francisca de Macorís v Dominikánskej republike.

List schválený pápežom

V liste podpísanom kardinálom prefektom Victorom Manuelom Fernándezom, ktorý v stredu schválil pápež František a ktorý bol vo štvrtok zverejnený na internetovej stránke dikastéria, je cieľom reagovať na obavy dominikánskeho biskupa zo správania niektorých slobodných dievčat, ktoré "sa zdržiavajú prijímania zo strachu pred prísnosťou duchovných a predstavených spoločenstiev". Uvádza sa, že "v niektorých krajinách kňazi aj niektorí laici bránia matkám, ktoré majú nemanželské dieťa, v prístupe k sviatostiam a dokonca aj v krste ich detí".

Eucharistia, Božia odpoveď na hlad ľudského srdca

Pápež František nedávno pripomenul, že "Eucharistia je Božou odpoveďou na najhlbší hlad ľudského srdca, na hlad po skutočnom živote: v nej je skutočne uprostred nás sám Kristus, aby nás živil, utešoval a podporoval na našej ceste" (Príhovor k organizačnému výboru Národného eucharistického kongresu v USA, 19. júna 2023). Preto "ženy v takejto situácii, ktoré sa rozhodli pre život a kvôli tejto voľbe majú veľmi zložitú existenciu, by mali byť povzbudzované, aby mali prístup k spásnej a utešujúcej sile sviatostí".

Odvaha slobodných matiek

"Konkrétny prípad slobodných matiek a ťažkostí, s ktorými sa ony alebo ich deti stretávajú pri prístupe k sviatostiam," uvádza sa v texte, odsúdil Svätý Otec už v čase, keď bol kardinálom v Buenos Aires: "Sú kňazi, ktorí nekrstia deti slobodných dievčat, pretože neboli počaté vo sviatosti manželstva. To sú dnešní pokrytci. Tí, ktorí klerikalizovali Cirkev. Tí, ktorí odvracajú Boží ľud od spásy. A to úbohé dievča, ktoré mohlo svoje dieťa poslať späť odosielateľovi, ale malo odvahu priviesť ho na svet, putuje z farnosti do farnosti, aby ho dalo pokrstiť." (Homília zo septembra 2012)

Pápež František, ako sa uvádza, ocenil odvahu týchto žien prijať dieťa: "Viem, že nie je ľahké byť slobodnou matkou, viem, že ľudia sa na vás niekedy môžu pozerať zle, ale poviem ti jedno: ,Si odvážna žena, pretože si dokázali priviesť na svet tieto dve dcéry. Mohla si ich zabiť, keď boli v tvojom lone, ale ty si si vážila život, ktorý si mala v sebe, a Boh ťa za to odmení. Nehanbi sa, kráčaj so vztýčenou hlavou. Ja som svoje dcéry nezabila, ja som ich priviedla na svet! Blahoželám ti a Boh ti žehnaj'." (Videokonferencia vysielaná BBC, 4. septembra 2015)

Byť slobodnou matkou nebráni prijímať Eucharistiu

Kardinálom Fernándezom v liste ďalej píše: "V tomto zmysle je potrebné pastoračne pôsobiť v miestnej Cirkvi, aby bolo jasné, že skutočnosť, že ste slobodná matka, nebráni prístupu k Eucharistii. Tak ako všetkým ostatným kresťanom, aj im sviatostné vyznanie spáchaných hriechov umožňuje pristúpiť k svätému prijímaniu. Cirkevné spoločenstvo musí tiež oceniť skutočnosť, že sú to ženy, ktoré prijali a bránili dar života, ktorý nosili vo svojom lone a ktoré každý deň zápasia o výchovu svojich detí." Ako sa ďalej konštatuje, "existujú ťažké situácie, ktoré treba rozlišovať a pastoračne sprevádzať. Môže sa stať, že niektoré z týchto matiek sa vzhľadom na krehkosť svojej situácie niekedy uchýlia k predaju svojho tela, aby podporili rodinu. Kresťanské spoločenstvo je povolané urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby im pomohlo vyhnúť sa tomuto veľmi vážnemu riziku, a nie ich prísne odsudzovať."

Logika súcitu

"Z tohto dôvodu pastieri," uvádza sa ďalej v liste, "ktorí veriacim ponúkajú dokonalý ideál evanjelia a učenia Cirkvi, im musia tiež pomáhať, aby si osvojili logiku súcitu voči krehkým osobám a vyhli sa prenasledovaniu alebo príliš prísnym a netrpezlivým súdom." (Amoris laetitia 308) Kardinál potom poukazuje na to, že pri komentovaní biblickej epizódy o cudzoložnej žene (Jn 8, 1 – 11) sa často zdôrazňuje záverečná veta: "už nehreš". Iste, "Ježiš vždy vyzýva ľudí, aby zmenili svoj život, aby vernejšie odpovedali na Božiu vôľu, aby žili dôstojnejšie. Táto fráza však nepredstavuje hlavné posolstvo tejto evanjeliovej perikopy, ktorým je jednoducho výzva uznať, že nikto nemôže hodiť kameň ako prvý." Následne dodáva: "Preto pápež František s odkazom na matky, ktoré musia vychovávať svoje deti samy, pripomína, že "v ťažkých situáciách, ktoré prežívajú tí, ktorí to najviac potrebujú, musí Cirkev venovať osobitnú pozornosť ich pochopeniu, utešeniu a integrácii, vyhýbať sa tomu, aby im vnucovala rad pravidiel, akoby boli kameňmi, čo by malo za následok, že by sa cítili odsúdené a opustené práve tou Matkou, ktorá je povolaná prinášať im Božie milosrdenstvo". (Amoris laetitia 49)

Mužský šovinizmus a diktátorské postoje

Prefekt Dikastéria pre náuku viery pripomína to, čo pápež povedal vo svojom posolstve synode o ženskej a materskej tvári Cirkvi, odsudzujúc "šovinistické a diktátorské postoje" tých služobníkov, ktorí "sa predháňajú v službe a zle zaobchádzajú s Božím ľudom". (Príhovor synode biskupov, 25. októbra 2023) "Je na vás," uzatvára kardinál Fernández svoju odpoveď biskupovi San Francisca de Macorís, "aby ste zabezpečili, že sa takéto správanie nebude vyskytovať vo vašej miestnej cirkvi."

Preklad Martin Jarábek

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky